W czasie długich weekendów najczęściej szukamy spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku, są jednak takie miasta w Europie, które idealnie nadają się do odwiedzenia w maju. Przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa ranking najciekawszych miast europejskich, które znakomicie nadają się na 4–5 dniowy wyjazd, czy to własnym samochodem, czy samolotem.
Biorąc pod uwagę, że majówka powinna być czasem odpoczynku, w naszym zestawieniu uwzględniliśmy miasta mniejsze i średnie, nie skażone jeszcze komercyjną turystyką na skalę taką jak Praga, Paryż czy Wenecja. Ważne, żeby były ciekawe, malownicze, a także posiadały niemniej ciekawe okolice. Ważną rolę odgrywała dla nas także lokalna kuchnia – kulinaria są bowiem coraz częściej tym elementem, który „robi różnicę” w czasie podróżowania po świecie.
Z wielu powodów majówka jest znakomita porą, żeby pojechać do miasta. Po pierwsze – są na tyle ciekawe, że spokojnie można w nich spędzić 3–4 dni. Po drugie, co prawda tak długiego weekendu jak my, nie ma większość Europejczyków, ale i tak w tym terminie, dzięki dobrej pogodzie, wielu mieszkańców miast wyjeżdża, co pozwala zwiedzać je w względnie dobrych okolicznościach – bez pośpiechu i tłoku. Po trzecie – wspomniana pogoda: na początku maja nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Co tu dużo mówić – same zalety!
Jak ocenialiśmy?
Nasze zestawienie ma charakter rankingu, czyli kolejność prezentacji ma znaczenie. Oceniliśmy kilkanaście miast europejskich, które bez wątpienia są atrakcyjne wraz z okolicami, biorąc pod uwagę dziesięć kategorii, w których zdobywały one punkty. Do zdobycia było w sumie 100 punktów – zwycięzca naszego rankingu otrzymał 79 punktów, a więc całkiem sporo.
Oceniając, braliśmy pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność samego miasta – jego położenie, zabytki, muzea i zbiory sztuki, liczbę imprez i bogactwo oferty kulturalnej. Dużą rolę w ocenie odegrała różnorodność bazy noclegowej – zarówno jej nasycenie, jak i obecność hoteli i pensjonatów w różnych kategoriach cenowych. Podobnie wzięliśmy pod lupę miejscową gastronomię – oczywiście każdy ma swój gust kulinarny, ocenialiśmy więc raczej nie same dania, ale liczbę i różnorodność lokali. Znaczenie przy ocenie miały też względy praktyczne – dostępność komunikacyjna, łatwość poruszania się po mieście i okolicy, także środkami komunikacji publicznej. Na koniec przyjrzeliśmy się także okolicy, pod takim samym kątem.
Oczywiście – jak w każdym rankingu – czasami trudno było się wyzwolić od pewnej subiektywności oceny, mamy jednak nadzieję, że udało nam się oddać charakter każdego z opisywanych miejsc. A przede wszystkim – zachęcić do podróży! Do któregokolwiek z proponowanych miejsc bowiem byśmy nie pojechali, na pewno odkryjemy coś ciekawego, zobaczymy coś, co nas zachwyci i skosztujemy zupełnie nowych smaków. I o to właśnie chodzi! Życząc wielu wspaniałych doznań w czasie majówkowego podróżowania – zapraszamy do lektury naszego zestawienia. Oto i nasz ranking:
- Lipsk – 59 pkt.
Niemcy, Saksonia
fot. www.germany.travel
Leżący na zachodnim skraju Saksonii Lipsk nazywany był czasami „małym Paryżem”. Co prawda i wielkością, i splendorem zdecydowanie ustępował (i ustępuje) stolicy Francji, ale nie da się ukryć, że jako dynamiczne miasto, gdzie wielką rolę odgrywała zawsze wysoka kultura, należy do najciekawszych miast naszych zachodnich sąsiadów. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności – w czasie II wojny światowej miasto niewiele ucierpiało – Lipsk zachował charakter wielkiego, czystego i świetnie się prezentującego kompleksu urbanistycznego, gdzie praktycznie na każdym kroku eksponuje się najsłynniejszego obywatela w historii miasta – Jana Sebastiana Bacha. Trzeba zobaczyć tutejsze gotyckie kościoły i muzea – oczywiście, z muzeum Bacha na czele. Koniecznie należy tez odwiedzić tereny słynnych targów a także miejsce „bitwy narodów” z 1813 roku. Również okolice Lipska są bardzo ciekawe; blisko stąd do turyńskich miast Jena i Erfurt, a także w południowe regiony gór Harz.
- Lubeka – 62 pkt.
Niemcy, Szlezwik-Holsztyn
Przez wiele stuleci Lubeka należała do najbardziej znaczących miast i portów w całej Europie, będąc jednym z głównych członków wszechwładnej Hanzy. Dziś znaczenie miasta znacznie zmalało, ale dziedzictwo architektoniczne dające świadectwo dawnej wielkości robi i tak ogromne wrażenie. Tu znajduje się najstarszy ratusz na terenie Niemiec, nadal pełniący swoją funkcję, piękne domy kupieckie, gotyckie świątynie, a nade wszystko – pozostałości dawnych fortyfikacji (z Bramą Holsztyńską). Liczne muzea dobrze pokazują charakter i bogactwo dawnej Hanzy. Lubeka jest tez miastem słynącym z licznych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zwłaszcza muzycznych – znana jest w Niemczech jako miejsce najlepszych koncertów organowych. Miasto może być znakomitą alternatywą dla chcących poznać Szlezwik-Holsztyn, a unikających wielkich metropolii w rodzaju Hamburga. W okolicy warto wybrać się nad jezioro Ratzeburg czy na którąś z piaszczystych plaż nad Bałtykiem.
- Tallin – 64 pkt.
Estonia, stolica
fot. www.visittallinn.ee
W naszym zestawieniu raczej wybieraliśmy miasta średniej wielkości lub małe. Tallin, stolica Estonii, mieści się w tych ramach, choć ze względu na swój charakter głównej metropolii dynamicznego państwa, nieco odbiega charakterem. Są jednak tacy, którzy uważają, że to jedno z najbardziej ekscytujących i najciekawszych miast w Europie. Starówka z wąskimi, krętymi uliczkami, zabudowanymi kilkusetletnimi kamienicami oraz potężne, wyjątkowo spektakularne fortyfikacje miejskie pozwalają poczuć ducha starego hanzeatyckiego ośrodka handlu. Z drugiej strony – portowa atmosfera, wielka dynamika rytmu życia, a także rola miasta jako centrum kulturalnego i naukowego powoduje, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Znakomitą opinią cieszy się tutejsza gastronomia, będąca szalonym połączeniem kuchni światowej z lokalnymi tradycjami. Warto wybrać się też w nieco spokojniejsze okolice – na wydmy Kloogarna czy też do letniska Laulasmaa.
- Pecs – 65 pkt.
Węgry, Baranya
fot. www.mtu.gov.hu
Położony na samym południu Wegier Pecs to jedno z najładniejszych i najbardziej egzotycznych miast w kraju naszych bratanków. Na tle innych miast w tej części Europy Pecs wyróżnia przede wszystkim zaskakująca różnorodność – centrum ma typowy, zachodnioeuropejski klimat, z zadbanymi kolorowymi kamienicami i ładnie wytyczonymi bulwarami, ale już architektura sakralna jest zupełnie wyjątkowa. Można tutaj znaleźć romańskie i gotyckie kościoły, synagogi oraz meczety – bowiem po bitwie pod Mohaczem Pecs przez dwieście lat podlegał Turcji. A na dodatek mamy urokliwe, secesyjne kamieniczki. Centrum tego dynamicznego miasta pełne jest restauracji i knajpek z tradycyjną kuchnią węgierską i znakomitym lokalnym winem. Pecs bowiem leży u stóp wzgórz Mecsek, których słoneczne południowe stoki to jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich na Węgrzech. Warto wybrać się także na zwiedzanie pobliskich winnic i malowniczego miasteczka Villany, z tradycyjną zabudową i mnóstwem dobrych lokali z winem.
- Bergamo – 66 pkt.
Włochy, Lombardia
fot. www.visitbergamo.net
Bergamo, niewielkie miasto położne zaledwie 50 km od Mediolanu, kojarzone jest w przede wszystkim jako lotnisko, do którego można się dostać za bardzo korzystną cenę. W rzeczy samej – port lotniczy przysporzył sławy miastu, ale samo w sobie jest ono godne zobaczenie i lepszego poznania. Jest także znakomitą alternatywą dla zatłoczonego i drogiego Mediolanu. Samo miasto zbudowano na dwóch poziomach – niższy to typowo włoski wytwór XIX-wiecznej urbanistyki, natomiast Bergamo Alta to jedno z najbardziej urzekających miast całej Italii. Znakomicie zachowane zabytki, otoczone murami cytadeli, gęsta plątanina wąskich uliczek z licznymi knajpkami i restauracjami tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat. Samo miasto znakomicie nadaje się też na bazę wypadową w okolice. Blisko stąd nad wspaniale jezioro Como, gdzie można zorganizować sobie krótki rejs lub wycieczkę na jeden z okolicznych szczytów. No i zawsze można pojechać na jeden dzień na zakupy do Mediolanu.
- Trydent – 67 pkt.
Włochy, Trentino
Trydent to obecnie stosunkowo niewielkie miasto położone w dolinie Adygi. Dzięki ogromnej roli, jaką odgrywało w historii, zachowało się tutaj mnóstwo cennych zabytków tworzących wyjątkowy kompleks architektoniczny położony wśród gór. Wspaniałe zabytki miasta, miejsca XVI-wiecznego soboru, warte są bliższego poznania. Warto zajrzeć do romańskiej katedry, Zamku Buonconsiglio, gdzie znajdują się ekspozycje poświecone soborowi, wypić kawę przy Piazza del Duomo. Należy też skosztować tutejszej kuchni, która jest ekscytującą mieszaniną typowo włoskich dań, wpływów pobliskiego Tyrolu i górskiego osadnictwa. Miasto leży w samym centrum regionu Trento, sięgającego aż ku malowniczym Dolomitom – w godzinę jazdy samochodem możemy cieszyć się widokiem potężnych ścian Marmolady, odpoczywać w krystalicznie czystym jeziorze Molveno czy spacerować bulwarem nad jeziorem Garda.
- Sybin – 68 pkt.
Rumunia, Siedmiogród
fot. www.sibiucity.ro
Sybin, położony u stóp potężnego łańcuch Karpat Południowych, należy do najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych miast Rumunii. Przez stulecia stanowił jeden z głównych ośrodków Transylwanii, a wielowiekowe i wielokulturowe dziedzictwo architektoniczne i kulturalne miasta zachwyca do dzisiaj. Miasto szczyci się najlepiej zachowanym kompleksem zabytków – z ciekawą starówką, pięknym gotyckim kościołem i monumentalnymi murami miejskimi nazywany jest czasami „Siedmiogrodzkim Krakowem”. Odnowione centrum tętni życiem do późnych godzin wieczornych, a szeroki wybór restauracji i barów absolutnie pozwala uznać Sybin za miasto „pełną gębą” europejskie. Wyjątkowo atrakcyjne są także okolice miasta – koniecznie trzeba zobaczyć gotyckie warowne kościoły, otoczone murami, czasem podwójnymi, a nawet i potrójnymi. Z Sybina warto też wybrać się na wycieczkę Trasą Transfogaraską – jedną najpiękniejszych dróg w Europie. Miłośnicy motoryzacji znają ją z programu „Top Gear”.
- Lille – 69 pkt.
Francja, Flandria
fot. Wikimedia Commons/Velvet
Lille, czwarty co do wielkości ośrodek miejski we Francji, leży na północy kraju, tuż przy granicy z Belgią. Jak przystało na stolicę regionu przygranicznego, miasto jest swoistą mieszaniną wpływów francuskich i niderlandzkich. To też modelowy przykład na to, jak dawne centrum przemysłowe zamienić w wielki ośrodek turystyki i kultury, atrakcyjny przez cały rok. Stara część miasta z monumentalną architekturą barokową oraz muzeami jest bardzo atrakcyjna dla turystów. Odnowione centrum tętni życiem prawie całą dobę, kusząc dziesiątkami restauracji i knajpek. Lille słynie też z kolekcji sztuki – tutejsze zbiory należą do najbardziej wartościowych poza Paryżem. Wiele ciekawych miejsc znajdziemy także w okolicy – między Calais a Boulogne rozciąga się niezwykle urodziwe Opalowe Wybrzeże. Jego ozdobą są imponujące kredowe klify. Z dwóch przylądków – Cap Gris-Nez i Cap Blanc-Nez – przy dobrej pogodzie widać Anglię!
- Konstancja – 70 pkt.
Niemcy, Jezioro Bodeńskie
fot. www.konstanz-tourismus.de
Leżąca na samym południu Niemiec Konstancja może pochwalić się unikalną lokalizacją – w miejscu, gdzie Ren łączy dwie części Jeziora Bodeńskiego. Zachowana praktycznie w niezmienionej formie od czasów średniowiecznych starówka zasłynęła w historii jako miejsce soboru, na którym spalono Jana Husa. Wspaniała gotycka katedra wraz z kilkoma innymi świątyniami i kamienicami wznoszącymi się przy wąskich uliczkach tworzy wyjątkowo malowniczy kompleks urbanistyczny. Zupełnie inny charakter mają bulwary i port nad Jeziorem Bodeńskim. Równie ciekawe jak samo miasto są okolice. Na Jeziorze Bodeńskim koniecznie zobaczyć trzeba wyspę Mainau, zamienioną w oszałamiający ogród botaniczny, a także zupełnie odmienną Reichenau, gdzie znajdują się najstarsze w tej części Niemiec kościoły. Na północnym brzegu jeziora zachwyca malowniczy Meersburg. Miłośników techniki przyciągnie Muzeum Zeppelina w Friedrichshafen.
- Colmar – 71 pkt.
Francja, Alzacja
Ach, jak uroczo jest w Colmar, aż szkoda, że prawie nikt tam nie jeździ. Gotyk, mur szachulcowy (wbrew pozorom nie jest tożsamy z murem pruskim), kanały (Mała Wenecja) tworzą niezwykły klimat. Mieszanka francusko-niemiecka ma niezwykły urok: wdzięk i wyczucie stylu mieszają się z „niemiecką potrzebą baśniowości”. Całość jest, co tu dużo mówić, olśniewająca – i jeśli nie dotrzecie tu wiosną, przyjedźcie w grudniu na Marche de Noel. W Colmar stoi nawet kopia Statuy Wolności, bo tu urodził się Bartholdi, autor nowojorskiej „kobiety z pochodnią”. A wokół? Pomiędzy Renem a pasmem Wogezów rozciąga się morze winnic. Colmar znajduje się pośrodku, można jechać w stronę Strasburga lub Miluzy. Po drodze miasteczka: Eguisheim, Kaysersberg, Riquewihr (koniecznie, perełka otoczona murem!). I co krok winnice: wybitne rieslingi, gewurztraminery, pinoty (również pinot noir). Do odkrycia i zakochania się. Szał zmysłów mogą nieco chłodzić tutejsze ceny.
- Lublana – 72 pkt.
Słowenia, stolica
Główne miasto Słowenii to jedna z najmniejszych stolic europejskich. Jej kompaktowe rozmiary nie oznaczają jednak, że nie znajdziemy tu nic ciekawego. Wręcz przeciwnie – miasto ma piękne położenie, wiele cennych zabytków, a jego tętniące życiem uliczki i place pełne są restauracji, barów i cukierni. Turystów przyciąga kameralna starówka, zabudowana pięknymi przykładami architektury renesansowej, barokowej i modernistycznej. Nad centrum wznoszą się wzgórza na czele z Lublańskim Zamkiem, z którego roztacza się panorama miasta. Nie wolno też ominąć miejskich parków, idealnych miejsc do odpoczynku i długich spacerów. Przy całej swej dynamice stolicy kraju, Lublana zachowała urok miasta małego, z otwartymi i przyjaznymi mieszkańcami. Miasto jest też dobrym punktem wypadowym w okolice – w ciągu godziny dojedziemy stąd w Alpy Julijskie, nad wspaniałe jezioro Bled czy też do Postojnej, słynnej z monumentalnej jaskini.
- Graz – 73 pkt.
Austria, Styria
fot. www.graztourismus.at
Graz, drugie największe miasto Austrii i jednocześnie stolica Styrii, nazywane jest czasami „miastem ogrodów” – ze wzglądu na liczne parki i bulwary, a także położenie wśród pokrytych lasami wzgórz, na tle których czerwone dachy miasta prezentują się znakomicie. Wspaniała katedra, liczne barokowe kościoły, parki, skwery i niesamowity arsenał, a także porośnięta malowniczym parkiem Góra Zamkowa tworzą zabytkowe serca miasta, wpisanego na listę UNESCO. Przez cały rok, a w szczególności w okresie wiosenno-letnim, Graz jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych i festiwali. Jest to też znakomita baza wypadowa do poznawania okolicy – w pobliżu Seriach podziwiać można największe austriackie jaskinie, na południe od miasta rozciąga się niezwykle malowniczy rejon przedgórza alpejskiego, zajęty w większość przez piękne winnice. Można je poznawać, wędrując szlakami winnymi. Warto też zajrzeć do największego w Austrii skansenu w Stübing.
- Siena – 74 pkt.
Włochy, Toskania
fot. www.visittuscany.com
Cegła, cegła, cegła i jeszcze trochę cegły, w róznych odcieniach. Długie, wąskie uliczki. Obowiązkowy program zwiedzania: Piazza del Campo (tu: Palazzo Pubblico z Torre del Mangia), Pinakoteka, katedra w biało-czarne pasy i strome schody, z których diabeł usiłował zrzucić św. Katarzynę. A jedzenie? Z okolicznej Val di Chiana pochodzi bydło, dające mięso na bistecca alla fiorentina (choć Florencja w nazwie zapewne zgrzyta sieneńczykom w ustach), dla wegetarian: ser pecorino, pasta pici, oliwa i mnóstwo innych – w końcu to Toskania. Mekka wielbicieli win, tu bije serce Chianti. Ze Sieny niedaleko do uroczego Montepulciano (słynne vino nobile), Montalcino (jeszcze słynniejsze brunello) lub San Gimignano (pod względem winiarskim przereklamowane). Ale uwaga! Blisko jest jedynie w sensie geograficznym, w rzeczywistości krótkie trasy zajmują dużo czasu – drogi są tu kręte. Za to jakie widoki!
- Nicea – 78 pkt.
Francja, Lazurowe Wybrzeże
fot. www.nicetourisme.com
Położona na samym południu Francji Nicea jest miastem – z punktu widzenia turysty – niemalże magicznym. Połączenie pięknego położenia, architektury, klimatu i historii daje całość jedyną w swoim rodzaju – niezwykłą symbiozę atmosfery letniska z wielkomiejskim sznytem nadającym jej niepowtarzalny charakter. Kilka miejsc przyciąga szczególnie, zwłaszcza 7-kilometrowa Promenada Anglików, wysadzana palmami, ograniczona z jednej strony lazurowymi wodami, z drugiej pięknymi budynkami hoteli i kasyn. Zupełnie inny charakter ma Stara Nicea – urokliwa starówka, gdzie wśród wąskich uliczek znajdziemy mnóstwo znakomitych lokali i pubów, a przed południem – wyjątkowy targ kwiatowy i owocowy. Imponujące są tutejsze zbiory Matisse’a czy Chagalla oraz kolekcje sztuki współczesnej. A w odległości godziny jazdy samochodem możemy odwiedzić Monako, Monte Carlo czy przepięknie położone, znane z festiwalu filmowego i czerwonych dywanów, Cannes.
- Innsbruck – 79 pkt.
Austria, Tyrol
fot. www.innsbruck.info
Położony wśród wysokich gór, na przecięciu ważnych dolin alpejskich, Innsbruck jest miastem urzekającym. Cesarz Maksymilian I uczynił z miasta jedną ze swoich najważniejszych rezydencji, a Maria Teresa rozbudowała tutejszy Hofburg, czyniąc go wykwintną siedzibą dworu. Trzonem zabytkowego centrum jest siatka wąskich uliczek, które zbiegają się przy niewielkim placu. Tu znajduje się słynny Goldenes Dachl (Złoty Dach). W pobliżu wznosi się kompleks zabudowań dawnego dworu cesarskiego Hofburg, a przy nim nie wolno ominąć Hofkirche. Na południu nad miastem dominuje wzgórze Bergisel ze znaną wszystkim skocznią narciarską. Innsbruck jest świetnym miastem wypadowym do poznania Tyrolu – słynnego górniczego miasta Hall czy Wattens, gdzie znajduje się siedziba firmy Swarovski. A jeżeli chcemy spędzić czas aktywniej, czekają na nas alpejskie szlaki piesze, rowerowe, rafting, paralotnie i inne „adrenalinowe” atrakcje.